KATOLSK LIV deltog under højmessen i Sankt Birgitta Kirke i Maribo den 2. søndag i fasten. Vito Gilberto Vinciguerra er konstitueret sognepræst for menighederne i Nykøbing Falster, Maribo og Nakskov.
Prædikenen er en refleksion over dagens evangelium (1. marts- red.) og dets kontekst. Den fokuserer på, hvordan Jesus underviser sine disciple, både den inderste kerne af tolv apostle og en større gruppe af disciple, om at leve i overensstemmelse med deres tro.
Begge tekster som vi har hørt, både den 1. læsning og evangeliet handler om hvad det vil sige at være kristen. Hvad det egentlig vil sige at være kristen. Jeg tror de fleste mennesker tænker noget i retning af, at kristendom er en religion blandt mange andre.
Den kristne tro er ikke et alternativ til den jødiske tro, men en fortsættelse. Den kristne tro er den rigtige udgave af jødedommen, men hvor findes den rigtige jødedom? – Den findes i Kirken under forudsætning af, at vi lever den rigtigt. Derfor skal vi altid spørge os selv: Er det en ægte udgave af Kirken, eller er den forfalsket.
Hvad betyder ny-evangelisation og hvad betyder evangelium? Jesus udvalgte blandt sine disiple 12 mænd som blev apostle, en kernegruppe, der skulle sprede det glade budskab, og Jesus skulle opdrage dem … til hvad?
Kirken er splittet, men vi har evangeliet, troen til fælles. Var Paulus troende før han mødte Kristus? Ja, han var troende jøde, skriftklog, det højeste niveau i den jødiske tro. Paulus problem var, at han troede, at han troede rigtigt. Han bildte sig ind, at hans kundskab om Gud, om bibelen var o.k.